Enter your keyword

Prace instalacyjne w domach jednorodzinnych dzielimy na kilka etapów . Przed rozpoczęciem robót uzgadniamy każdy szczegół , bierzemy pod uwagę wszystkie sugestie tak aby całość została wykonana po myśli klienta. Często klienci pytają nas o najbardziej ekonomiczne urządzenie grzewcze i sposób regulacji temperatury. Odpowiadam im wtedy że zanim zaczniemy regulować temperaturą w budynku trzeba najpierw poprawnie wykonać instalacje grzewczą bo jeżeli to będzie zrobione niewłaściwie to potem chociaż nie wiem jak będziemy regulować układ to nie otrzymamy finalnie oczekiwanej komfortowej temperatury  ani też oszczędności wynikających z niskiego zużycia energii. Zawsze doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszych rozwiązań.
W razie potrzeby zapewniamy kontakty do sprawdzonych solidnych firm instalacyjnych i wykończeniowych takich jak: elektryk, kominiarz, tynki, posadzki, meble, elewacje, kostka brukowa

1.  Prace wstępne

Pierwszym etapem prac jest precyzyjne wyznaczenie punktów instalacji grzewczej i sanitarnej. Po zatwierdzeniu szczegółów przystępujemy do wykonania odwiertów i odkuć .
Do montażu posiadamy markowe narzędzia takie jak:

  • odwiertnice
  • młoty udarowe
  • teodolity laserowe
  • szlifierki i wiele innych w większości na baterie marki milwaukee, makita, rotenberger, knipex

Profesjonalne narzędzia to podstawa naszej firmy. Po zakończeniu tych prac wszystko jest posprzątane i przygotowane do następnego etapu

2. Montaż instalacji grzewczej i sanitarnej

Po wykonaniu rozkuć i odwiertów przystępujemy do drugiego etapu prac jakim jest montaż instalacji grzewczej i sanitarnej. Na tym etapie zwracamy szczególna uwagę na poprawność wykonania instalacji.  Instalacje grzewczą grzejnikową wykonujemy na rozdzielaczach z odcięciem na każdą sekcję i materiałach zaciskowych pex dbając przede wszystkim o to aby nie załamać rury i zabezpieczając ją przed zanieczyszczeniami np gruz, co może w finalnym efekcie skutkować niedostatecznym przepływem i niedogrzewaniem się odbiornika.

Instalacje ciepłej i zimnej wody również wykonujemy w systemie zaciskowym pex , sprawdzając uprzednio przepływy punktów odbioru co jest niezmiernie istotne w późniejszym poprawnym działaniu mieszaczy , deszczownic, i tym podobnej armatury sanitarnej.Instalacje izolujemy otuliną o grubości od 9 do 12mm.

Jeżeli chodzi o instalację kanalizacyjną to wykonujemy głównie w firmie Magnaplast lub Wavin. Są to produkty trwałe, nie wyginają się przy zalaniu wodą o wyższej temperaturze co się dzieje przeważnie w kuchni. Poprawny montaż rur kanalizacyjnych też jest bardzo istotny w późniejszym poprawnym działaniu różnego rodzaju mediów, głównie trzeba zwracać uwagę na połączenia, spadki, przekroje , gradowanie rur od środka po cięciu i poprawne odpowietrzenie instalacji.

Po zakończeniu tych prac przeprowadzamy próbę szczelności powietrzem całej instalacji poto aby mieć pewność że wszystko jest w porządku .

3. Układanie folii i styropianu 

Rozkładanie foli i styropianów to bardzo często pomijana i bagatelizowana sprawa przez inwestora. Prawidłowe rozłożenie styropianów na posadzce jest bardzo pracochłonne zwłaszcza gdy posadzka jest nierówna co się najczęściej zdarza lub kiedy na posadzkach są już ułożone instalacji kanalizacyjne, wodne i grzewcze, kanały wentylacji i rekuperacji powietrza oraz przewody elektryczne i klimatyzacyjne. Bardzo wiele czasu trzeba poświęcić aby dokładnie wyizolować każdą szczelinę Nasza firma na życzenie klienta wykonuje tego typu prace na styropianie eps100 AUSTROTERM w oparciu o poziomice i teodolity laserowe  dążąc do maksymalnie równej powierzchni, co jest niezmiernie ważne kiedy będzie stosowane ogrzewanie podłogowe gdyż nierówna płaszczyzna  może być przyczyna zapowietrzania się instalacji.

4. Ogrzewanie podłogowe

Kolejnym etapem montażu instalacji grzewczej jest wykonanie ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie podłogowe wykonujemy na uprzednio przygotowaną równą powierzchnię ze styropianów o twardości minimum EPS100. Na styropiany rozkładamy folie termoizolacyjną , sklejając wszystkie połączenia tak aby pomiędzy folie a styropian nie dostała się wylewka . Instalacje podłogową zawsze robimy w taki sposób aby maksymalnie skracać pętle obwodu grzewczego max 75mb . Dzięki niewielkim odległościom odcinków grzewczych podłogówka może bez problemu wygrzać budynek nawet bardzo niską temperaturą na zasilaniu.  Tak wykonana instalacja będzie doskonale działać nie tylko z nowoczesnymi kotłami kondensacyjnymi ale również z pompami ciepła. Z podłogówka jest podobnie jak z grzejnikami. Jeżeli chcemy ogrzewać budynek niższą temperaturą to należy przewymiarować grzejnik w stosunku do zapotrzebowania na ciepło o około 20% a w przypadku ogrzewania podłogowego należy zagęścić instalację i możliwie skracać sekcje. Niska temperatura na zasilaniu przenosi się na niskie spalanie a co za tym idzie niższe rachunki.
Do podłogówki montujemy rozdzielacze z regulacją przepływów po to aby ustawić wymaganą wartość na każdą pętlę.
Rozstaw rur od siebie uzależniony jest od zapotrzebowania na ciepło w wybranych pomieszczeniach ale zazwyczaj staramy się nie przekraczać 12,5 cm. Na każdym obiegu istnieje możliwość dołączenia indywidualnych siłowników bezpośrednio sterującymi temperaturą w wybranych pomieszczeniach. Po wykonanych pracach również wszystko sprawdzamy pod ciśnieniem.

5. Montaż kotłowni

Kiedy firmy tynkarskie i posadzkowe zakończą swoje prace przystępujemy wykonania kolejnych etapów. Zazwyczaj zaczynamy od montażu kotłowni. Nasza firma specjalizuję się w montażu wszelakich systemów wchodzących w skład kotłowni tj. kotły , pompy ciepła, instalacje solarne, zasobniki i automatyka sterująca. Podczas montażu owoczesnych kotłów kondensacyjnych bardzo ważna rzeczą jest poprawny montaż wkładów spalinowych. Należy zwracać szczególna uwagę na szczelność przewodu i zachowanie spadków. Nieprawidłowy montaż skutkuje zazwyczaj awarią kotła gazowego a co za tym idzie dużymi kosztami związanymi z naprawą. Montując urządzenia grzewcze należy również pamiętać o odpowiednio dobranej automatyce która zapewnia nie tylko komfortową temperaturę pomieszczenia ale jednocześnie powoduje oszczędności wynikające z niskiego zużycia gazu.

Bardzo często jest tak że w tym czasie musimy koordynować nasze instalacje z firmami wykończeniowymi po to aby zadbać nie tylko o poprawne działanie urządzeń grzewczych ale zachować również maksymalny efekt estetyczny.

Po zakończeniu montażu sprawdzamy szczelność instalacji gazowej i przewodu spalinowego . Dbając o najwyższe bezpieczeństwo klienta przestrzegamy wszystkich procedur i przepisów prawa budowlanego związanych z montażem urządzeń elektrycznych i gazowych.  Każde urządzenie grzewcze zamontowane przez nas, podlega gwarancji z przedłużeniem nawet do pięciu lat w oparciu o posiadane uprawnienia i certyfikaty. Pomimo doboru najoszczędniejszego kotła jeszcze raz zaznaczam że to poprawnie wykonana instalacja grzewcza przynosi oszczędności a nie samo urządzenie grzewcze.

6. Montaż grzejników

Po wykonaniu prac tynkarskich i posadzkowych należy przystąpić do montażu grzejników. Bardzo często jest tak że te prace wykonują firmy wykończeniowe dołączając sie do uprzednio przygotowane przez nas elementy instalacji. Niektórzy klienci jednak wolą nam powierzyć te prace twierdząc że lepiej jest jak jedna firma robi wszystko od początku do końca. Odpowiednie grzejniki musimy wybrać i uzgodnić na samym początku instalacji. Instalacja grzewcza grzejnikowa musi być zazwyczaj wykonana pod dane źródło ciepła np.:

  • do kotłów konwencjonalnych wysoko temperaturowych najlepsze są grzejniki typu konwektor o małym zładzie wodnym (grzejniki miedziane i aluminiowe np VERANO, lub REGULUS )
  • do kotłów kondensacyjnych najlepiej jest przewymiarować o ok 20% grzejniki płytowe w stosunku do zapotrzebowania na ciepło (grzejniki stalowe np KERMI X2) i łączyć układ z ogrzewaniem podłogowym )
  • do pomp ciepła najlepiej stosować wyłącznie podłogówkę w połączeniu z wylewką anhydrytową.

Wszystko trzeba uzgodnić przed rozpoczęciem prac. Podczas montażu wybranych grzejników nasza firma dokłada wszelkiej staranności o zachowanie najwyższej estetyki, dbając jednocześnie o to aby nic nie uszkodzić co w ferworze prac wykończeniowych nie jest rzadkością.

7. Biały montaż

Aby finalne prace instalacyjne przebiegały sprawnie i prawidłowo należy w pierwszym etapie montażu wyprowadzić punkty w odpowiedni sposób . Należy dokładnie ustalić z klientem jakie to ma być za urządzenie (wanna, prysznic, umywalki ..itp ) jakie podejścia , jakie przepływy, jaki odpływ….
Nigdy nie należy twierdzić na początku prac że coś się zrobi później i będzie dobrze bo może okazać się że powstanie problem i wiązać się to będzie nawet z rozkuwaniem płytek, ścian i posadzki żeby coś poprawnie zainstalować. I oczywiście przez to dodatkowe koszty. Biały montaż wymaga od wykonawcy doskonałej wprawy, niebywałej cierpliwości oraz bardzo dużego doświadczenia. Firma która podejmuje się tego typu prac musi również dysponować odpowiednimi narzędziami ponieważ systemy w jakich wykonywane są instalacje to już nie tylko Polipropylen gdzie tanią zgrzewarkę posiada każdy glazurnik ale najczęściej jest to PEX lub PERT do czego potrzebne są kosztowne profesjonalne narzędzia. Wykonawca musi posiadać także znajomość producentów danego materiału aby dobrać odpowiednie połączenia np:

  • HERZ typ TH
  • KAN typ U
  • KISAN typ Ki ….. itd

Szczelność połączeń i estetyka to dwie najważniejsze rzeczy podczas wykonywania tego typu prac.

8. Prace wykończeniowe

Prace wykończeniowe to ostatni etap robót na budynku. Na tym etapie bardzo ważna jest współpraca z innymi firmami po to aby finalny efekt wszystkich prac był satysfakcjonujący dla klienta. Podczas wykonywania prac wykończeniowych zazwyczaj instalujemy automatykę sterującą do urządzeń grzewczych i uruchamiamy całą instalację. Często jest tak że podczas tego etapu prac dochodzi do nieumyślnych uszkodzeń instalacji wodno-kanalizacyjnej i grzewczej. Doradzamy wtedy innym firmom aby nas o wszystkim informowały bo potem bardzo trudno jest odnaleźć takie uszkodzenia. Zawsze wykonujemy zdjęcia instalacji z każdego budynku po to aby były pomocne innym ekipom np podczas montażu mebli, schodów drzwi czy też zabudowy z karton-gipsu itp. Im mniej uszkodzeń tym mniej niepotrzebnych dodatkowych kosztów.